logo3.jpg

Regulaminy stron, portali i sklepów internetowych

Kancelaria oferuje przygotowanie regulaminów stron, portali i sklepów internetowych. Prowadzenie strony czy tez sklepu internetowego, w sposób w pełni zgodny z przepisami prawa, wymaga spełnienia szeregu wymogów. Nasi klienci najczęściej zwracają się do nas po pomoc w przygotowaniu rozmaitych regulaminów, zasad użytkowania czy też polityk na tworzone przez nich strony. Kopiowanie regulaminów dostępnych w sieci nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ po pierwsze trudno jest znaleźć dobre przykłady a ich dostosowanie do specyfiki działalności danej strony może wymagać pewnego doświadczenia. Stworzenie prawidłowego regulaminu wymaga uwzględnienia szeregu norm prawnych. Przede wszystkim należy zastosować przepisy:

  • ustawy o świadczeniu usług droga elektroniczną – regulującej obowiązki usługodawcy (a więc osoby prowadzącej stronę);
  • ustaw dotyczących ochrony konsumentów – aby zapewnić zgodność regulaminu z obowiązującymi przepisami które chronią interesy konsumentów, oraz aby nie narazić się na rozmaite sankcje;
  • ustaw dotyczących ochrony danych osobowych – w zakresie, który dotyczy danych, które zamierzają Państwo uzyskiwać od osób odwiedzających stronę.

Do stworzenia prawidłowego regulaminu konieczne jest także uwzględnienie katalogu klauzul naruszających interesy konsumenta, tak aby żadne takie postanowienie nie znalazło się w regulaminie. Należy także pamiętać, że w zależności od profilu strony czy sklepu zastosowanie znaleźć mogą także inne przepisy.

Konsekwencje przygotowania nieprawidłowego regulaminu może podzielić na dwie grupy. Po pierwsze nieprawidłowy regulamin może w świetle prawa nie wiązać klienta, co może oznaczać, że interesy osoby prowadzącej stronę nie są prawidłowo zabezpieczone. Po drugie niektóre nieprawidłowości mogą narażać prowadzącego stronę na poniesienie odpowiedzialności cywilnej czy tez na rozmaitego rodzaju kary.

Kancelaria proponuje przygotowanie wszelkiego rodzaju regulaminów, zasad użytkowania czy też polityk dla wszelkiego rodzaju stron, portali i sklepów internetowych – jeśli są Państwo zainteresowani stworzeniem któregoś z tych dokumentów zapraszamy do kontaktu z nami.